BW Users at UoI

BW Users at UoI

skip to main content

calendar tabs

  • (Selected tab)  All 
  • Grid
  • Month
  • Week
  • Day

All events

Event Detail Information

  1. Week of May 22, 2015

    1. Friday, May 22, 2015

      1. 10:00 am

        Steven McKeown


        Preliminary Examination: Steven McKeown

        3003 MNTL

      2. 11:00 amJulia Witt, Special Materials Seminar, Carl von Ossietzky Universit├Ąt Oldenburg, "Nanoparticle Imprinted Polymers (NIPS) Used as Sensing Tools"

        171 RAL

      3. 11:00 amProfessor Gunther Wittstock, Special Materials Seminar, Carl von Ossietzky Universit├Ąt Oldenburg, "Local Investigation of Reactive Interfaces in Energy Conversion Devices by Scanning Electrochemical Microscopy"

        171 RAL

      4. 12:00 pm

        W. Ford Doolittle, Ph.D.


        IGB Pioneers in Genomic Biology Lecture

        612 Carl R. Woese Institute for Genomic Biology 

      5. 2:00 pm

        Kaustubh Bhalero


        Human Sociogenomics Lecture

        612 Carl R. Woese Institute for Genomic Biology

  2. Week of May 24, 2015

    1. Tuesday, May 26, 2015

      1. All DayFast Optical Imaging Summer Workshop

        Beckman Institute

      2. 10:30 am  

        Final Defense, Prof. Chad Rienstra, Advisor

        Ms. Kristin Nuzzio, UIUC, "Towards Atomistic Characterization of Blood Coagulation Proteins by NMR Spectroscopy"

        433 Roger Adams Lab

      3. 11:00 am

        Dr. Chirlmin Joo, TU Delft


        Biological Physics Seminar (CPLC): "Two distinct DNA binding modes guide dual roles of a CRISPR-Cas protein complex"

        464 Loomis Lab

      4. 1:00 pm

        Dr. Elisa Konofagou, Professor, Biomedical Engineering and Radiology; and Director, Ultrasound and Elasticity Imaging Laboratory; Columbia University, New York


        BIOENGINEERING - "Ultrasound Elasticity Imaging and Therapeutics"

        2240 DCL, 1304 W. Springfield Ave., Urbana, IL

    2. Wednesday, May 27, 2015

      1. All DayFast Optical Imaging Summer Workshop

        Beckman Institute

      2. 1:00 pmFINAL DEFENSE: Ms. Shamira Sridharan

        3369 Beckman Institute

    3. Thursday, May 28, 2015

      1. All DayFast Optical Imaging Summer Workshop

        Beckman Institute

      2. 9:00 am  

        Final Defense, Prof. Yi Lu, Advisor

        Ms. Li Huey Tan, UIUC, "Mechanistic insights into DNA-guided shape control of nano particles"

        171 Roger Adams Lab

      3. 10:00 am

        Dr. Scott Aaronson, Associate Professor, Electrical Engineering and Computer Science, MIT


        Dr. Scott Aaronson: "Exploring the Limits of the Efficiently Computable"

        2405 Siebel Center

      4. 2:00 pm

        Dr. Dana Moshkovitz, Assistant Professor, Computer Science, MIT


        Dr. Dana Moshkovitz: "Hard Problems in Hardness of Approximation: Sharp Thresholds, Parallel Repetition and Unique Games"

        2405 Siebel Center

    4. Friday, May 29, 2015

      1. All DayFast Optical Imaging Summer Workshop

        Beckman Institute

    5. Saturday, May 30, 2015

      1. 1:00 pmObscura Day: Blue Waters Tour

        National Petascale Computing Facility, 1725 S. Oak St., Champaign, Illinois

  3. Week of June 1, 2015

    1. Monday, June 1, 2015

      1. 3:00 pm

        Stanton Cady


        Preliminary Examination: Stanton Cady

        5070 ECE Building

    2. Wednesday, June 3, 2015

      1. 2:00 pm

        Karthik Balasundaram


        Final Examination: Karthik Balasundaram

        3005 MNTL

    3. Thursday, June 4, 2015

      1. 2:00 pm

        Kuo-Hsuan Meng


        Final Examination: Kuo-Hsuan Meng

        419 CSL

      2. 3:00 pm

        He Wang


        Preliminary Examination: He Wang

        239 CSL

  4. Week of June 7, 2015

    1. Tuesday, June 9, 2015

      1. 1:00 pm

        Derek Meyers, University of Arkansas


        Condensed Matter Special Seminar:

        ESB 190

    2. Wednesday, June 10, 2015

      1. 10:00 am  

        Final Defense, Prof. Ken Suslick, Advisor

        Mr. Sizhu You, UIUC, "TBA"

        A133 Chemistry and Life Sciences Lab

    3. Thursday, June 11, 2015

      1. 4:00 pm
        Prof. Martin J. Van Kranendonk
        Australian Centre for Astrobiology and the School of Biological, Earth and environmental Sciences, University of New South Wales Australia, Sydney Australia

         


        "A Planetary Driver of Atmospheric, Environmental, and Biological change through the Precambrian"

        Room 612/614, Carl R. Woese Institute of Genomic Biology

  5. Week of June 14, 2015

    1. Monday, June 15, 2015

      1. 2:00 pm  

        Final Defense, Prof. Ben McCall, Advisor

        Mr. Michael Porambo, UIUC, "TBA"

        171 Roger Adams Lab

    2. Wednesday, June 17, 2015

      1. 10:00 am

        Tae Woo Kim


        Final Examination: Tae Woo Kim

        4169 Beckman Institute

  6. Week of June 21, 2015

    1. Monday, June 22, 2015

      1. 10:00 am  

        Final Defense, Jonathan Sweedler, Advisor

        Mr. Ta-Hsuan Ong


        Mr. Ta-Hsuan Ong, UIUC, Final Defense Title "TBA"

        433 Roger Adams Lab

    2. Tuesday, June 23, 2015

      1. 2:00 pm

        Huan-Ting Meng


        Final Examination: Huan-Ting Meng

        5086 ECE Building

    3. Thursday, June 25, 2015

      1. 10:00 amFinal Examination: Jungwook Choi

        2232 Siebel Center

      2. 2:00 pm  

        Advisor: Professor Wilfred van der Donk

        Ms. Xiao Yang


        Ms. Xiao Yang, Final Defense, UIUC, "Biosynthesis and Engineering of Lanthipeptide natural Products for Novel Applications"

        433 Roger Adams Lab


link for robots only