Neuroscience Program

Neuroscience Program

skip to main content

calendar tabs

  • (Selected tab)  All 
  • Month
  • Week
  • Day

All events

Event Detail Information

  1. Week of December 5, 2016

    1. Monday, December 5, 2016

      1. 5:00 pmNSP Seminars Neuroscience I/II Class
        Beckman Institute 3269-3rd Floor Tower Room
    2. Tuesday, December 6, 2016

      1. 4:00 pmAiguo Han; Trong Nguyen
        BRL Mini-Seminar
        Beckman Institute, Room 4269
      2. 4:00 pmNEUR520 Neuroscience Program Seminar
        Beckman Institute. Room 1005
    3. Wednesday, December 7, 2016

      1. 10:00 amOdette Scharenborg, Associate Professor, Centre for Language Studies, Faculty of Arts, Radboud University Nijmegen, the Netherlands
        Listening in a Non-Native Language in the Presence of Background Noise
        2169 Beckman Institute
      2. 2:00 pmFawad Ismail
        Fawad Ismail-Prelim Exam
        Beckman Institute, Room 4369
      3. 5:00 pmNSP Seminars Neuroscience I/II Class
        Beckman Institute 3269-3rd Floor Tower Room
    4. Friday, December 9, 2016

      1. 12:00 pmDr. Kenichi Yokoyama
        Biochemistry Seminar: Dr. Kenichi Yokoyama (Duke University), Antifungal nucleoside antibiotics: Mechanism of biosynthesis and potentials for genome mining discovery
        Charles G. Miller Auditorium (B102 CLSL)
      2. 2:00 pmFINAL DEFENSE: Shannon Walsh (Silverman Lab) - “Kinase Deoxyribozymes”
        Room 117 RAL
      3. 5:00 pmNSP Seminars Neuroscience I/II Class
        Beckman Institute 3269-3rd Floor Tower Room
  2. Week of December 11, 2016

    1. Monday, December 12, 2016

      1. 1:00 pmTheoretical and Computational Biophysics Seminar
        Beckman Institute, 3269-3rd floor tower room
      2. 3:00 pmBeckman Institute Town Hall
        Beckman Auditorium
      3. 5:00 pmNSP Seminars Neuroscience I/II Class
        Beckman Institute 3269-3rd Floor Tower Room
    2. Tuesday, December 13, 2016

      1. 4:00 pmBRL Mini-Seminar
        Beckman Institute, Room 4269
      2. 4:00 pmNEUR520 Neuroscience Program Seminar
        Beckman Institute. Room 1005
    3. Wednesday, December 14, 2016

      1. 5:00 pmNSP Seminars Neuroscience I/II Class
        Beckman Institute 3269-3rd Floor Tower Room
    4. Friday, December 16, 2016

      1. 5:00 pmNSP Seminars Neuroscience I/II Class
        Beckman Institute 3269-3rd Floor Tower Room
  3. Week of January 22, 2017

    1. Wednesday, January 25, 2017

      1. 12:00 pmPeter Todd
        Cell & Developmental Biology Seminar: Dr. Peter Todd, Neurology, University of Michigan Medical School, Ann Arbor " Repeat associated Non-AUG (RAN) Translation in Fragile X-associated disorders"
        Charles G. Miller Auditorium, B102 CLSL
      2. 4:00 pmMariana Lencina (Gennis) -
        116 RAL
      3. 4:00 pmVishnu Krishnamurthy (Zhang) -
        116 RAL
    2. Friday, January 27, 2017

      1. 12:00 pmDr. Alexei Korennykh
        Biochemistry Seminar: Dr. Alexei Korennykh (Princeton University), TBA
        Charles G. Miller Auditorium (B102 CLSL)
  4. Week of February 1, 2017

    1. Wednesday, February 1, 2017

      1. 12:00 pmScott Keeney
        Cell & Developmental Biology Seminar: Dr. Scott Keeney, Memorial Sloan Kettering Cancer Center, "TBA"
        Charles G. Miller Auditorium, B102 CLSL
      2. 4:00 pmAmy Carruthers (Huang) -
        116 RAL
      3. 4:00 pmGovindjee Award for Excellence in Biological Research: William Arnold (Das) -
        116 RAL
    2. Friday, February 3, 2017

      1. 12:00 pmDr. Chad Rienstra
        Biochemistry Seminar: Dr. Chad Rienstra (University of Illinois), TBA
        Charles G. Miller Auditorium (B102 CLSL)
  5. Week of February 5, 2017

    1. Wednesday, February 8, 2017

      1. 4:00 pmLu Chen (Gennis/Oldfield) -
        116 RAL
      2. 4:00 pmWaqar Arif (Kalsotra)) -
        116 RAL
  6. Week of February 12, 2017

    1. Wednesday, February 15, 2017

      1. 4:00 pmRuchia Duggal (Sligar) -
        116 RAL
      2. 4:00 pmXingchen Dong (Chen) -
        116 RAL
    2. Thursday, February 16, 2017

      1. 11:00 amBruce Fouke, Ph.D.
        Molecular & Integrative Physiology Seminar: Dr. Bruce Fouke, UIUC, "Shedding New Light on Kidney Stone Microbiome Biomineralization"
        Charles G. Miller Auditorium, B102, CLSL
    3. Friday, February 17, 2017

      1. 12:00 pmDr. Patrick Barth
        Biochemistry Seminar: Dr. Patrick Barth (Baylor College of Medicine), TBA
        Charles G. Miller Auditorium (B102 CLSL)
  7. Week of February 19, 2017

    1. Monday, February 20, 2017

      1. 8:00 amTCB Workshop
        Beckman Institute Room 5602
    2. Tuesday, February 21, 2017

      1. 8:00 amTCB Workshop
        Beckman Institute Room 3269
    3. Wednesday, February 22, 2017

      1. 8:00 amTCB Workshop
        Beckman Institute, Room 5602
      2. 4:00 pmLogan Hurst (Fratti) -
        116 RAL
      3. 4:00 pmYuanyuan Hu (Cronan) -
        116 RAL
    4. Thursday, February 23, 2017

      1. 8:00 amTCB Workshop
        Beckman Institute, Room 3269
    5. Friday, February 24, 2017

      1. 8:00 amTCB Workshop
        Beckman Institute, Room 5602
  8. Week of March 1, 2017

    1. Wednesday, March 1, 2017

      1. 4:00 pmKeith R. Westcott Fellow in Biosciences: John Khamo (Zhang) -
        116 RAL
      2. 4:00 pmKeith R. Westcott Fellow in Biosciences: Mara Livezey (Shapiro) -
        116 RAL
    2. Friday, March 3, 2017

      1. 12:00 pmDr. Kimberly Mowry
        Biochemistry Seminar: Dr. Kimberly Mowry (Brown University), TBA
        Charles G. Miller Auditorium (B102 CLSL)
  9. Week of March 5, 2017

    1. Wednesday, March 8, 2017

      1. 12:00 pmCraig Pikaard
        Cell & Developmental Biology Seminar: Dr. Craig Pikaard, Indiana University, Department of Biology & Department of Molecular & Cellular Biochemistry, "TBA"
        Charles G. Miller Auditorium, B102 CLSL
      2. 4:00 pmDennis Piehl (Rienstra) -
        116 RAL
      3. 4:00 pmPhilip Olivares (Nair) -
        116 RAL
  10. Week of March 12, 2017

    1. Wednesday, March 15, 2017

      1. 12:00 pmHoward Chang
        Cell & Developmental Biology STUDENT-INVITED Seminar: Dr. Howard Chang, Stanford University School of Medicine, "TBA"
        Charles G. Miller Auditorium, B102 CLSL
      2. 4:00 pmAnna SantaMaria (Burke) -
        116 RAL
      3. 4:00 pmDonald Sheppard (Chen) -
        116 RAL
  11. Week of March 26, 2017

    1. Wednesday, March 29, 2017

      1. 12:00 pmRichard Anderson
        Cell & Developmental Biology STUDENT-INVITED Seminar: Dr. Richard Anderson, University of Wisconsin-Madison School of Medicine, "Receptor and Phosphoinositide Signaling in Trafficking, Proliferation and Autophagy"
        Charles G. Miller Auditorium, B102 CLSL
      2. 4:00 pmCharles Kade Fellow in Biochemistry: Liqun Yu (Shapiro) -
        116 RAL
      3. 4:00 pmIpek Tasan (Zhao) -
        116 RAL
  12. Week of April 2, 2017

    1. Wednesday, April 5, 2017

      1. 12:00 pmKun-Liang Guan
        Cell & Developmental Biology STUDENT-INVITED Seminar: Dr. Kun Liang Guan, University of California-San Diego, Dept. of Pharmacology, "TBA"
        Charles G. Miller Auditorium, B102 CLSL
      2. 4:00 pmHerbert Carter Fellow in Biochemistry: Dayu Zhang (Martinis) -
        116 RAL
      3. 4:00 pmPaola Estrada (Nair) -
        116 RAL
    2. Friday, April 7, 2017

      1. 12:00 pmNo Biochemistry Seminar today in lieu of Chemistry-Biology Interface Training Program and the Department of Biochemistry. Prof. Shirley Malcom (American Association for the Advancement of Science)
  13. Week of April 9, 2017

    1. Wednesday, April 12, 2017

      1. 12:00 pmLin He
        Cell & Developmental Biology Seminar: Dr. Lin He, Cell & Developmental Biology, University of California, Berkeley "TBA"
        Charles G. Miller Auditorium, B102 CLSL
      2. 4:00 pmJeremiah Heredia Procko) -
        116 RAL
      3. 4:00 pmJoseph Seimetz (Kalsotra) -
        116 RAL
    2. Friday, April 14, 2017

      1. 12:00 pmDr. Steven Bruner
        Biochemistry Seminar: Dr. Steven Bruner (University of Florida), TBA
        Charles G. Miller Auditorium (B102 CLSL)
  14. Week of April 16, 2017

    1. Wednesday, April 19, 2017

      1. 12:00 pmSue Biggins
        Cell & Developmental Biology Seminar: Dr. Sue Biggins, Fred Hutchinson Cancer Research Center, "TBA"
        Charles G. Miller Auditorium, B102 CLSL
      2. 4:00 pmHerbert Carter Fellow in Biochemistry: Amruta Bhate (Kalsotra) - Activation of early postnatal splicing program by ESRP2 is essential for liver regeneration.
        116 RAL
      3. 4:00 pmXinyu Kong (Leckband) -
        116 RAL
    2. Friday, April 21, 2017

      1. 12:00 pmDr. Anna Marie Payle
        Biochemistry Seminar: Dr. Anna Marie Pyle (Yale University), TBA
        Charles G. Miller Auditorium (B102 CLSL)
  15. Week of April 23, 2017

    1. Wednesday, April 26, 2017

      1. 12:00 pmJoshua Mendell
        Cell & Developmental Biology Seminar: Dr. Joshua Mendell, UT Southwestern Medical Center, Howard Hughes Medical Institute, "TBA"
        Charles G. Miller Auditorium, B102 CLSL
      2. 4:00 pmJi Eun Kim (Shapiro) -
        116 RAL
      3. 4:00 pmKuan-Yu Lai (van der Donk) -
        116 RAL
  16. Week of September 24, 2017

    1. Friday, September 29, 2017

      1. 12:00 pmDr. Thomas Wandless
        Biochemistry Seminar: Dr. Thomas Wandless (Stanford University), "TBA"
        Charles G. Miller Auditorium (B102 CLSL)
  17. Week of October 22, 2017

    1. Friday, October 27, 2017

      1. 12:00 pmDr. Jeff Coller
        Biochemistry Seminar: Dr. Jeff Coller (Case Western Reserve University), "TBA"
        Charles G. Miller Auditorium (B102 CLSL)

link for robots only